Na co komu coworking? Co to takiego właściwie jest?

Biuro coworkingowe Warszawa Mokotów Humańska 8

Słowo coworking z języka angielskiego oznacza „pracować razem” w praktyce chodzi jednak o „biurko do pracy” które można wynająć we współdzielonej przestrzeni coworkingowej.

Idea coworkingu przyszła do Polski z zachodu. Pierwsze miejsca spotkań gdzie zbierały się  grupy znajomych aby umilić sobie czas pracy we własnym towarzystwie powstawały pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Były to z reguły niewielkie lokalne społeczności budowane przez entuzjastów, które z czasem zyskiwały na popularności. Pierwsze komercyjne pracownie coworkingowe powstawały po 2005 roku i od tamtego czasu z roku na rok aż do dzisiaj cieszą się coraz większą popularnością.

W Polsce jest to zjawisko stosunkowo nowe, mimo to biur coworkingowych przybywa coraz więcej, ponieważ idea „biurek do pracy” zaczyna być u Nas tak popularna jak w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Europie Zachodniej. Dzieje się tak z tego względu, że idea coworkingu niesie ze sobą wiele korzyści o których napiszę poniżej.

Przyjrzyjmy się najpierw wykresom z wyszukiwarki Google dla słowa „coworking” w globalnych i polskich wynikach wyszukiwania. Jak można zauważyć taka forma pracy cieszy się coraz większą popularnością i nic nie wskazuje na to, że ten trend się odmieni.

Wracając do zalet jakie niesie ze sobą coworking należy wymienić przede wszystkim:

Optymalizacje kosztów względem wynajmu biura. Wynajmując biuro poniesiemy większe koszty, nie tylko wynikające z samego wynajmu, ale też koszty związane z płatnościami za internet, media, wyposażenie czy sprzęt peryferyjny jak na przykład drukarka. Przechodząc na coworkingowy system pracy o nic nie musimy się martwić, przychodzimy, siadamy przy biurku i pracujemy.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest kontakt z ludźmi. Praca w samotności może być przyjemna ale na pewno nie na dłuższą metę. Człowiek stworzony jest do przebywania z innymi ludźmi i na to nie ma rady. Prędzej czy później odczujesz potrzebę przebywania z innymi osobami, potrzebę rozmowy, wymiany poglądów, czerpania inspiracji czy dzielenia się własnymi pomysłami.

W coworkingu można spotkać wielu wspaniałych ludzi pracujących w różnych branżach, porozmawiać z nimi o sprawach zawodowych, nawiązać nowe cenne kontakty a może nawet rozkręcić wspólny biznes.

Ważne też jest nastawienie osób w gronie których przebywamy. Pracując w domu czy w kawiarni nie spotkamy ludzi nastawionych na pracę. W biurze coworkingowym możemy liczyć na osoby które przychodzą w takie miejsce aby pracować i ważne są dla nich efekty które osiągną przebywając w takich miejscach.

W ramach Global Coworking Survey 2012 – badaniach przeprowadzonych na osobach korzystających z coworkingu siedem na dziesięć osób stwierdziło, że po dołączeniu do społeczności coworkerów ich kreatywność i standard pracy wzrosły. Wynika to z tego, że przestrzeń coworkingowa dostarcza nowych bodźców dzięki którym można budować nawyki twórczego i produktywnego działania.

Bardzo istotną sprawą jest również rozdzielenie życia prywatnego od zawodowego. Praca w domu z czasem może być uciążliwa, ponieważ trudno jest się skupić na swoich obowiązkach kiedy nie mamy do tego warunków i nie możemy się skoncentrować. Mimo tego, że dla wielu osób „praca w domu” jest spełnieniem marzeń to przebywając w nim zbyt długo należy się liczyć z tym, że odbije się to na naszej psychice.

Z przeprowadzonych przeze mnie rozmów z osobami które pracują w swoich domach wynika, że z czasem tracą one na efektywności, popadają w frustrację, zamykają się w sobie i stają się bardziej drażliwe. Dom powinien pozostać miejscem relaksu, miejscem gdzie całą uwagę poświęcamy rodzinie. Nie powinien stać się „więzieniem” w którym przyszło nam pracować.

Biuro coworkingowe Warszawa Mokotów

Dla kogo jest coworking?

Coworking jest dla każdego, jednak szczególnie upodobali go sobie “Freelancerzy” czyli osoby pracujące bez etatu, specjaliści z danej dziedziny Wynika to z tego, że coraz więcej firm przestaje zatrudniać pracowników na etat a zamiast tego woli korzystać z usług specjalistów pracujących zdalnie. W związku z tym coraz popularniejsze stają się wolne zawody.

Zatem w biurach coworkingowych można spotkać fotografów, dziennikarzy, copywriterów, tłumaczy, programistów, grafików, księgowych, architektów, pisarzy – po prostu wszystkie osoby którym do pracy wystarczy laptop z dostępem do internetu.

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy w trybie coworkingu zapraszamy Cię na Humańską 8. Przyjdź i przetestuj swoje biurko za darmo, jednak wcześniej zapoznaj się z naszą ofertą!

Autor: Kamil Listwon, źródło: www.deskmag.com i www.tiki-toki.com